نام كاربري: كلمه عبور:

  یادداشت دبیر

تفاوت‌های استاندارد بانکداری ایران با دنیا

در شرایطی ‌که بانکداری در جهان بر یک قاعده سه ضلعی متشکل از صاحبان سپرده‌ها، بانک‌ها و تسهیلات گیرندگان استوار است، نظام بانکی ما به‌صورتی تک ضلعی اداره می‌شود و تنها به تصمیم‌گیری مدیران بانکی وابسته شده است. با وجود آنکه امروزه در عرصه بانکداری پیشرفته جهانی، صاحبان سپرده‌ها اعم از دیداری و یا سرمایه‌گذاری و استفاده‌کنندگان از منابع بانکی در تصمیم‌گیری‌های بانک‌ها نقش دارند، در کشور ما همه اختیارات به بانکداران سپرده شده و حتی سیستم نظارتی بانک‌ها و در رأس آن بانک مرکزی هم توسط همین گروه اداره می‌شود.

در سال 93 به‌عنوان عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی در جلسه‌ای با حضور برخی مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره بانک‌ها در کمیسیون سرمایه‌گذاری و تأمین مالی اتاق تهران در‌خصوص این تفاوت‌ها و مشکلاتی که به‌همراه خواهد آورد هشدار داده شد که با واکنش‌های متفاوت حضار مواجه گردید.

به‌منظور تعامل و همکاری با بانک‌ها و مشاورت و همراهی در حل و فصل مسائل و مشکلات بانکداری کشور، پیشنهاد تشکیل انجمن سپرده‌گذاران (شامل فعالان اقتصادی و دارندگان سپرده‌های سرمایه‌گذاری)، به نمایندگی از طرف مالکین اصلی منابع بانکی، به کمیسیون تأمین مالی و سرمایه‌گذاری اتاق تهران ارایه شد که مورد تصویب قرار گرفت و به اتاق ایران رفت تا مجوزهای تأسیس این انجمن اخذ شود که در آنجا با مخالفت‌هایی مواجه شد.

البته با رایزنی‌هایی که اخیراً انجام شده‌ امید به شکل‌گیری این انجمن که می‌تواند بسیاری از نارسایی‌های فعلی نظام بانکی را مرتفع کند قوت گرفته است. یکسال و نیم پیش پیشنهادی را مبنی بر ضرورت تشکیل «کمیته پیشگیری از بحران بانک‌ها» مطرح کردم که «اگر این کمیته در همان روزها تشکیل می‌شد، به‌طور حتم معضلات فعلی نظام بانکی امروز بسیار کمتر بود و احیاناً تشکیل کمیته بحران برای بانک‌ها ضرورت نمی‌یافت.

بانک یک پدیده اقتصادی است که با تمامی شئونات اقتصادی کشور در ارتباط است و به عبارتی بانک‌ها شریان اقتصاد یک کشور هستند و به‌همین خاطر است که امروز اصلاحات در نظام بانکی ضرورتی انکارناپذیر شده است. در همه جای دنیا در رأس بانک‌های مرکزی یک اقتصاددان برجسته و مستقل قرار می‌گیرد تا امور بانک مرکزی به‌عنوان رکن سیاستگزار و ناظر بر فعالیت بانک‌ها، مستقل از منافع بخشی و گروهی و به نفع کل اقتصاد و مردم مدیریت شود واداره گردد، در حالی‌که در کشور ما همین رکن ناظر نیز در اختیار بانکداران قرار گرفته و بدیهی است که نباید انتظار وضعیتی بهتر از آنچه به‌وجود آمده است را داشته باشیم.

* دبیر انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران *


© 1393
کلیه حقوق این سایت متعلق به انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران می باشد
131413