نام كاربري: كلمه عبور:

  متن خبر
تلاش وزارت صنعت برای تقویت صنعت بسته بندی

صنعت مواد غذایی کشور از نبود صنعت بسته بندی قوی در کشور رنج می برد. نبود صنعت بسته بندی قوی در کشور سبب شده تا بسیاری از مواد غذایی تولید شده در بخش کشاورزی به صورت فله از کشور صادر شود. به عنوان نمونه در بخش زعفران، نبود بسته بندی قوی سبب شده تا این محصول ب صورت فله به کشور اسپانیا صادر و توسط آنان به بازارهای بین المللی عرضه گردد.

با توجه به بخش نامه هایی که توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است. وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت موظف شده است تا تولید صادرات محور را در دستور کار قرار دهد.

به همین منظور صنعت بسته بندی می بایست بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد. دولت یازدهم تلاش هایی را در این زمینه انجام داد. یکی دیگر از صنایعی که از نبود صنعت بسته بندی قوی در کشور رنج می برد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی است. کارخانه هایی که در زمینه تولید آبمیوه در کشور فعالی  میکنندمجبور هستند تا بسته بندی های مورد نیاز خود را از اخارج وارد کنند. این مسائل سبب می شود تا صنایع تبدیلی به مشکلاتی روبرو شوند.

 5 شنبه هفته گذشته وزیر صنعت معدن و تجارت که برای افتتاح چند طرح صنعتی به گیلان سفر کرده بود. کارخانه پدیده عرش نوین را که قرار است در زمینه صنعت بسته بندی فعالیت کند را افتتاح کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ساخت ماشین آلات بسته بندی و پکینگ مواد غذایی یکی از برنامه های مهم شرکت صنعتی پدیده عرش نوین در آینده دانست و گفت: محصولات این واحد تولیدی برای صنعت مواد غذایی کشور مورد نیاز هستند.

محمدرضا نعمت زاده، حمایت از تولید داخلی را از اهم برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و اظهار کرد: این واحد تولیدی که به دست خانواده وارتانیان راه اندازی شد، محصولات بسته بندی مواد غذایی اعم از لبنیات و آب میوه را تولید می کند که از این لحاظ که در این حوزه عمدتا واردکننده هستیم، محصولی مورد نیاز برای صنعت مواد غذایی کشور محسوب می شود.

 وی با اشاره به اینکه بانک ملی ایران برای تامین سرمایه در گردش این واحد تولیدی قول همکاری دادند، عنوان کرد: هرچند ظرفیت واحد در حال حاضر کمتر از نیاز کشور است ولی شروع خوبی است و با توجه به دانش فنی و تجربه ای که مدیران کارخانه در خارج از کشور کسب کردند و مشارکت بانک ملی آینده خوبی پیش روی آن است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت ظرفیت این کارخانه را حدود سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون جعبه در بسته های ۲۰۰ سی سی تا ۳۳۳ سی سی عنوان کرد و افزود: محصولات کارخانه با برند pan pack که مخفف اسم شرکت است، عرضه می شوند. این برند مشابه بسته بندی Tetra pack است که یک برند سوئدی محسوب می شود که تا ۵۰ درصد تولید جهانی را به خودش اختصاص داده است.

نعمت زاده ساخت ماشین آلات بسته بندی و پکینگ مواد غذایی را یکی از برنامه های شرکت در آینده دانست و گفت: قرار است که تا یک سال آینده نمونه سازی این ماشین ها وارد بازار شود و به صورت لیزینگ یا اجاره ای در اختیار شرکت های صنایع غذایی قرار می گیرد.

وی با اشاره به این موضوع که به جز کاغذ دیگر مواد اولیه کارخانه پلیمرهایی هستند که در ایران تولید می شوند، عنوان کرد: هر چند برای شروع نمونه مواد اولیه برای گارانتی از خارج کشور وارد شد، اما پلی اتیلن سبک و سبک خطی به عنوان مواد اولیه در داخل می تواند تولید شود. همچنین فویل مورد استفاده در کارخانه ۶.۳ میکرونی است که طرح هایی نیز در دست سرمایه گذاری داریم تا این نوع فویل در ایران تولید شود.

گفتنی است که شرکت پدیده عرش نوین، تولیدکننده کاغذهای چند لایه(مولتی لایر) و اسپتیک با مشارکت و سرمایه گذاری بانک ملی ایران در روستای دو گور صومعه سرای گیلان احداث شده است.

محصولات این مجتع صنعتی برای نگهداری و بسته بندی مواد غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

این واحد تولیدی که ظرفیت تولید بیش از سه میلیارد عدد پاکت در سال را دارد در زمینی به مساحت ۲۰ هزار مترمربع قرار دارد.

برای راه اندازی فاز اول این کارخانه که برای یکصد نفر به صورت مستقیم و دو هزار نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال می کند، هشت میلیون و ۵۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری ارزی و ۱۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی صورت گرفت.

 تاريخ درج خبر: 1396/04/09 منبع خبر: عصر اقتصاد


نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روابط عمومی انجمن در وب سایت منتشر خواهد شد
نظرهائی که حاوی تهمت یا افترا باشد  و یا  غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
نام
ایمیل
نظر*

© 1393
کلیه حقوق این سایت متعلق به انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران می باشد
200138